САЩ може да започнат разследване за заобикалянето на санкциите по "Магнитски" в България Снимка: © МВР

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев е обсъдил с представители на американското Министерство на правосъдието възможността за започване на федерално разследване срещу лица, които заобикалят санкциите по закона „Магнитски“, както и срещу хора, които им съдействат.

В разговорите са участвали заместник главен прокурор на САЩ и прокурори, работещи по случаи, свързани с прилагането на глобалния закон „Магнитски“.

„Обсъдихме възможностите да се възбуди федерално преследване, основанията за това и доказателствата, които могат да послужат за това. Създадохме канал за комуникация, създадохме и лични контакти между наши представители и представители на федералната прокуратура. Вярвам, че скоро ще има движение по този въпрос и ще последват съответните резултати“, каза Демерджиев.

Той обясни, че американските власти проявяват сериозен интерес към предоставената от българската страна информация и очаква по темата да има развитие в близко бъдеще.

Демерджиев е предупредил американските си партньори, че е възможно не всички институции в България да окажат необходимото съдействие.

„Българската прокуратура е доста колеблива в действията си – понякога действа, понякога не действа, а понякога все още ни затруднява“, каза Демерджиев пред NOVA.

Според него САЩ вече разполагат с документи, а предстои да получат и допълнителни материали, свързани със съмненията за заобикаляне на санкциите.

През последните седмици министърът публично представи информация за полети на санкционирания по „Магнитски“ лидер на ДПС Делян Пеевски и обяви, че проверките обхващат далеч по-широк кръг от действия, а не само пътувания.

Паралелно с действията на вътрешния министър евродепутатът на ДПС Елена Йончева е изпратила сигнал до Европол и Интерпол. Тя твърди, че има съмнения за политически мотивирана злоупотреба с данни от системата PNR и с механизмите за международно полицейско сътрудничество.

Според Йончева публикуваните от министъра документи пораждат въпроси дали информацията за международни пътувания е била използвана извън предвидените в европейското законодателство цели.

По думите ѝ подобни данни следва да се използват единствено за предотвратяване и разследване на терористични и други тежки престъпления, а не за политическо наблюдение.

Спорт

"Милан" продължава да разчита на голям български талант

Валери Владимиров вече направи дебют за италианския гранд

10:52 - 27.07.2026
Технологии

Сгъваемият смартфон вече не е само ефектен дизайн: какво предлагат новите Samsung Galaxy Z Flip8 и Z Fold8

А1 приема предварителни поръчки за моделите със специална оферта до 6 август

10:36 - 27.07.2026
Важно днес

Тодор Тагарев: Вместо да развиваме антидрон защита, МО търси изтребители втора ръка

Тагарев призова военният бюджет да се инвестира в приоритетна техника, а не в стари самолети и части

08:44 - 27.07.2026
Важно днес

Нападателят от прайда в Берлин е убит, полицията издирва негов съучастник

Заподозреният е 21-годишен мъж, който е следен от службите за сигурност от години

07:59 - 27.07.2026
Важно днес

Делян Добрев и двама бивши министри ще развиват батерийни системи и дейта център

Бившият депутат от ГЕРБ няма да се връща в политиката

07:37 - 27.07.2026
Важно днес

Георги Кандев ще съди Юлиян Янков – Картофа за клевета

Бившият и.д. главен секретар на МВР обмисля влизане в политиката

17:55 - 26.07.2026
Важно днес

Нападението на прайда в Берлин вероятно е терористичен акт, заяви германският вътрешен министър

Една жена загина, а най-малко 29 души бяха ранени

16:36 - 26.07.2026
Живот

Все повече хора прекъсват всякакъв контакт с родителите си в името на психичното здраве

The Wall Street Journal задава въпроса дали терапевтите насърчават подобни решения

14:22 - 26.07.2026