Над 500 000 слушат инди рок банда в Spotify, която май изобщо не съществува Снимка: © Instagram / thevelvetsundownband

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


The Velvet Sundown е нова музикална инди рок банда, която само за седмици достига над 550 хиляди месечни слушатели в Spotify.

Присъства в Apple Music и YouTube и вече има два издадени албума – Dust and Silence и Floating on Echoes. Трети албум, озаглавен Paper Sun Rebellion, е обявен за 14 юли.

Проблемът? Вероятно групата не съществува и е изцяло създадена от AI.

Бандата няма реално онлайн присъствие – няма интервюта, профили в социални мрежи на музикантите, участия на живо или дори потвърдена самоличност на членовете. В състава ѝ фигурират имена на хора, за които не може да се открие никаква информация извън стрийминг платформите.

Въпреки това алгоритъмът на Spotify захранва плейлистите на потребителите си с парчета на Velvet Sundown и явно предизвиква голям интерес.

Първите съмнения дали „The Velvet Sundown“ изобщо е реална група, се появяват в Reddit и TikTok, когато тя започва да се появява в Discover Weekly на Spotify.

Малко по-късно в Instagram е създаден профил със снимки на членовете на бандата – видимо генерирани от изкуствен интелект.

Същият неестествен стил личи и в официалната биография на групата в Spotify.

Тя не съдържа нито една конкретна информация за реални събития или факти, свързани с „The Velvet Sundown“. Вместо това е изградена изцяло от метафори, поетични описания и клишета.

Там се твърди, че бандата „не просто свири музика – тя създава светове“, „смесва психеделични мелодии от 70-те със съвременен аналогов соул“ и че „гласовете звучат като изровени от забравени магнетофонни ленти“.

Описанията на членовете на групата също изглеждат измислени: вокалистът е представен като „магьосник на мелотрона“, басистът – като „синтезаторен алхимик“, а барабанистът – като „свободолюбив перкусионист“.

Липсва всякаква фактологична информация – няма биографични данни, предишни проекти или външни препратки.

Това допълнително засилва подозренията, че текстът е генериран с помощта на езиков модел като ChatGPT.

В края на описанието е включен цитат, за който се твърди, че е от ревю в списание Billboard: „Звучат като спомен от нещо, което никога не си преживявал, но по някакъв начин го усещаш истински.“

По данни на San Francisco Chronicle - такава публикация не съществува в архива на Billboard. Това подсилва впечатлението, че текстът е генериран от изкуствен интелект.

На 30 юни 2025 г. музикалната стрийминг платформа Deezer потвърждава пред TechRadar - специализирана международна медия за технологии и дигитална култура - че е маркирала албумите на „The Velvet Sundown“ като потенциално създадени чрез изкуствен интелект.

Официалното предупреждение гласи: „Някои песни от този албум може да са създадени чрез изкуствен интелект.“ Deezer уточнява, че използва автоматичен филтър, способен да разпознава съдържание, генерирано с помощта на водещи AI модели като Suno и Udio.

За разлика от Deezer, Spotify и Apple Music не обозначават съдържанието като AI-генерирано, нито са коментирали публично казуса.

Темата провокира и музикалният продуцент Рик Беато да провери дали парчетата са изкуствено създадени, като пуска най-известното от тях през AI-инструмент от Logic Pro на Apple за отделяне на инструменталните и вокалните тракове в песните. Програмата се справя без проблем с изолирането на чист глас, китари или пиано в музика от Led Zeppelin до Сабрина Карпентър.

Когато Беато пуска най-слушаната песен на The Velvet Sundown обаче, софтуерът силно се затруднява в изолирането на отделните инструменти. Обяснението му - най-вероятно парчето е генерирано с AI, трениран с mp3-ки с ниско качество, при които моделът създава привидно оригинална музика, но на места със "смачкан" звук ("артефакти").

Междувременно в профила на групата в X е публикувано съобщение, в което се казва: „Абсолютно безумно е, че така наречени „журналисти“ продължават да разпространяват тази мързелива и безпочвена теория, че „The Velvet Sundown“ е генерирана от изкуствен интелект – без каквито и да било доказателства.

Покана за интервю е изпратена от журналиста на TechRadar, Греъм Барлоу, но групата все още не е отговорила.“

Важно днес

Георги Кандев ще съди Юлиян Янков – Картофа за клевета

Бившият и.д. главен секретар на МВР обмисля влизане в политиката

17:55 - 26.07.2026
Важно днес

Нападението на прайда в Берлин вероятно е терористичен акт, заяви германският вътрешен министър

Една жена загина, а най-малко 29 души бяха ранени

16:36 - 26.07.2026
Живот

Все повече хора прекъсват всякакъв контакт с родителите си в името на психичното здраве

The Wall Street Journal задава въпроса дали терапевтите насърчават подобни решения

14:22 - 26.07.2026
Спорт

Никола Цолов се представи отлично и остава на върха във Формула 2

Въпреки тежко наказание за българина и инцидент в събота

13:49 - 26.07.2026
Важно днес

ГЕРБ подава жалба пред Конституционния съд заради Бюджет 2026

Борисов заяви, че правителството няма да падне с вот на недоверие, а ще бъде свалено от улицата

13:15 - 26.07.2026
Важно днес

Румъния свали трети дрон, нарушил въздушното ѝ пространство, за три дни

Дронът е бил прехванат от изтребител F-16 над Черно море, близо до границата с Украйна

12:16 - 26.07.2026
Важно днес

Атанас Пеканов: Рекламите на хазарт трябва да спрат, това е бич за обществото

Вицепремиерът съобщи и за прекратена процедура за 127 млн. евро по Фонда за справедлив преход заради съмнения за манипулации

12:09 - 26.07.2026
Външнополитически дневници

„Русия финансира Иран“ – има ли това MAGA прозрение значение за България?

Посещението на Лора Лумър в Киев показа промяната в отношението към Русия в MAGA средите

11:30 - 26.07.2026