Илияна Йотова: Външният министър Велислава Петрова направи грешка Снимка: © МВнР

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Президентът Илияна Йотова разкритикува министъра на външните работи Велислава Петрова, че е допуснала грешка с присъединяването към декларацията в Киев, която съдържа текстове в подкрепа на т.нар. Коалиция на желаещите.

Петрова беше в Киев само ден след като премиерът Румен Радев обяви, че България няма да се присъедини към тази коалиция, която вече включва 40 държави от Европа и света.

Според Йотова - това е станало заради липса на съгласуване от страна на МВнР с министър-председателя и прехвърли отговорността за това на външния министър.

"Аз смятам, че длъжността на външния министър е изключително важен пост. Трябва да има много добра координация. В случая не е имало такава координация", каза Йотова в "Панорама" по БНТ.

"За мен достоверната позиция е тази, която е изразявана от българското правителство", каза още тя.

Самата Йотова постави под въпрос каква е целта на Коалицията на желаещите и какво участие е имала България до момента.

Според нея - коалицията е променила същността си за последната година и половина, а още при Росен Желязков правителството на България се е разграничило от участие в многонационалните сили за гарантиране на мира в Украйна след края на войната.

Йотова се обяви за създаване на друга група в рамките на ЕС и НАТО, която да "инициира започване на разговор за приключване на конфликта в Украйна с конкретни предложения" - какви са те, не стана ясно.

Илияна Йотова не смята, че ЕС трябва да чака войната да бъде прекратена от Владимир Путин, който я започна - това е "пораженческо мислене" по думите на президента - но и не трябва да "удължава конфликта с доставки на оръжие".

Важно днес

Георги Кандев ще съди Юлиян Янков – Картофа за клевета

Бившият и.д. главен секретар на МВР обмисля влизане в политиката

17:55 - 26.07.2026
Важно днес

Нападението на прайда в Берлин вероятно е терористичен акт, заяви германският вътрешен министър

Една жена загина, а най-малко 29 души бяха ранени

16:36 - 26.07.2026
Живот

Все повече хора прекъсват всякакъв контакт с родителите си в името на психичното здраве

The Wall Street Journal задава въпроса дали терапевтите насърчават подобни решения

14:22 - 26.07.2026
Спорт

Никола Цолов се представи отлично и остава на върха във Формула 2

Въпреки тежко наказание за българина и инцидент в събота

13:49 - 26.07.2026
Важно днес

ГЕРБ подава жалба пред Конституционния съд заради Бюджет 2026

Борисов заяви, че правителството няма да падне с вот на недоверие, а ще бъде свалено от улицата

13:15 - 26.07.2026
Важно днес

Румъния свали трети дрон, нарушил въздушното ѝ пространство, за три дни

Дронът е бил прехванат от изтребител F-16 над Черно море, близо до границата с Украйна

12:16 - 26.07.2026
Важно днес

Атанас Пеканов: Рекламите на хазарт трябва да спрат, това е бич за обществото

Вицепремиерът съобщи и за прекратена процедура за 127 млн. евро по Фонда за справедлив преход заради съмнения за манипулации

12:09 - 26.07.2026
Външнополитически дневници

„Русия финансира Иран“ – има ли това MAGA прозрение значение за България?

Посещението на Лора Лумър в Киев показа промяната в отношението към Русия в MAGA средите

11:30 - 26.07.2026