ЕК наложи рекордна глоба на AliExpress за продажба на ментета и опасни продукти Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Европейската комисия наложи глоба от 550 млн. евро на китайската платформа за електронна търговия AliExpress заради допускането на продажби на фалшификати и опасни продукти, включително детски играчки, дрехи, козметика и др.

Това е най-високата глоба, налагана от ЕК по Акта за цифровите услуги. Преди 2 месеца Temu бяха санкционирани с 200 млн. евро за сходни нарушения. Социалната мрежа на Илон Мъск Х също има глоба от 120 млн. евро за три различни нарушения.

Актът за цифровите услуги задължава търговците да носят отговорност за рисковете, свързани с разпространението на незаконно съдържание или стоки чрез техните системи.

Разследването срещу AliExpress продължи повече от две години, след като бяха установени нарушения на европейския регламент за прозрачността на рекламите и системите за препоръки на продукти.

Проверката е стигнала до нови изводи: AliExpress не е осигурила достатъчно модератори, които е трябвало да следят за предлагането на незаконни или опасни продукти в онлайн-магазина.

В резултат на това те са разполагали с по 10-20 секунди, за да преценят дали дадена стока е в нарушение на закона или не.

"Мащабът не е оправдание. Рисковете трябва да бъдат оценявани и ограничавани системно, за да могат потребителите да пазаруват безопасно онлайн", се казва в позиция на ЕК.

Компанията не е взела адекватни мерки и за недопускане на незаконни стоки от системата за препоръки и реклама. Въведените от AliExpress формални проверки са били твърде лесни за манипулация, смята ЕК.

В някои случаи фалшификат на моден бранд просто е поставян в погрешна категория като "стока без марка".

Милиони други продукти, маркирани като незаконни по правото на ЕС, са се появили повторно онлайн и понякога са оставали там повече от месец.

Политиката за налагане на санкции не е прилагана по подходящ начин в AliExpress и магазините, продаващи незаконни продукти, са оставали активни независимо от формалното наказание.

Китайският гигант в електронната търговия има срок до 20 октомври да представи план за отстраняване на нарушенията. В противен случай компанията може да бъде подложена на допълнителни санкции.

Максималната възможна глоба е близо 6% от световния оборот на компанията. Alibaba, към която принадлежи AliExpress, е осъществил приходи в размер на 122 милиарда евро за 2025 г. Компанията има 193 милиона потребители в Европа, която е и най-големият ѝ пазар.

От AliExpress смятат, че санкцията е несъразмерно висока. Компанията твърди, че е ангажирана със спазването на регулацията и че е инвестирала значителни ресурси в оценката и ограничаването на рисковете, безопасността на продуктите и защитата на потребителите.

Важно днес

Георги Кандев ще съди Юлиян Янков – Картофа за клевета

Бившият и.д. главен секретар на МВР обмисля влизане в политиката

17:55 - 26.07.2026
Важно днес

Нападението на прайда в Берлин вероятно е терористичен акт, заяви германският вътрешен министър

Една жена загина, а най-малко 29 души бяха ранени

16:36 - 26.07.2026
Живот

Все повече хора прекъсват всякакъв контакт с родителите си в името на психичното здраве

The Wall Street Journal задава въпроса дали терапевтите насърчават подобни решения

14:22 - 26.07.2026
Спорт

Никола Цолов се представи отлично и остава на върха във Формула 2

Въпреки тежко наказание за българина и инцидент в събота

13:49 - 26.07.2026
Важно днес

ГЕРБ подава жалба пред Конституционния съд заради Бюджет 2026

Борисов заяви, че правителството няма да падне с вот на недоверие, а ще бъде свалено от улицата

13:15 - 26.07.2026
Важно днес

Румъния свали трети дрон, нарушил въздушното ѝ пространство, за три дни

Дронът е бил прехванат от изтребител F-16 над Черно море, близо до границата с Украйна

12:16 - 26.07.2026
Важно днес

Атанас Пеканов: Рекламите на хазарт трябва да спрат, това е бич за обществото

Вицепремиерът съобщи и за прекратена процедура за 127 млн. евро по Фонда за справедлив преход заради съмнения за манипулации

12:09 - 26.07.2026
Външнополитически дневници

„Русия финансира Иран“ – има ли това MAGA прозрение значение за България?

Посещението на Лора Лумър в Киев показа промяната в отношението към Русия в MAGA средите

11:30 - 26.07.2026