Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Близо 500 души са прекарали цяла нощ затворени в самолетите, с които е трябвало да излетят от летището в Мюнхен към пет различни дестинации.

Инцидентът е станал с клиенти на Lufthansa на 19 срещу 20 февруари. Полетите са били до Сингапур, Копенхаген, Гданск, Грац и Венеция. Последните два са били обслужвани от Air Dolomiti - дъщерна авиокомпания на Lufthansa.

Това е сериознен провал в координацията между авиокомпанията и оператора на второто по големина летище в Германия при извънредна ситуация. Задържането на самолети преди излитане е често срещано явление, но прекарването на 6 часа без достъп до летищната инфраструктура е значително отклонение от плановете за справяне при метеорологични кризи.

Полетите им първо са били забавени заради силен снеговалеж, а след това са отменени изцяло. Решението обаче е взето, когато пасажерите вече са се качили на борда и самолетите са били готови за излитане.

Хората не са успели да се върнат обратно поради липса на автобуси и места за спиране при ръкавите на терминала. Затова са били принудени да прекарат цялата зимна нощ в самолета.

Lufthansa съобщава, че екипажите са се опитали да съдействат максимално на изчакващите пътници - тези за Сингапур са разполагали с одеяла и повече храни, но ситуацията в по-малките самолети на Air Dolomiti е била по-сложна. Чак в 5 ч. сутринта редовната работа на летището е била подновена и са организирани допълнителни автобуси, за да може хората да се евакуират.

От летището обясняват пред Sueddeutshe Zeitung, че лошото време е причинило множество забавяния и около 100 отменени полети през целия ден.

В Мюнхен има принципна забрана за нощни полети между полунощ и 5 ч. сутринта. Вечерта на 19 февруари няколко самолета все пак са получили специални разрешения да излетят във времевия прозорец между полунощ и 1 ч. през нощта. Снегът обаче отново е принудил летищните оператори да откажат полета.

В този момент обаче се оказва, че "всички места за спиране на самолета пред терминала вече са заети, а капацитетът за автобусни превози до пистата са ограничени" - отчасти поради липса на служители, отчасти поради невъзможността да се придвижат заради снега.

Пасажерите и екипажите не са имали друга възможност да напуснат борда.

Организирането на автобусите за превоз на пътниците е отговорност на летище Мюнхен, откъдето казват само, че "много съжаляват за причиненото неудобство".

Спорт

Инфантино иска да продаде Световното, УЕФА заплаши с бойкот

Братът на Джаред Къшнър иска да получи дял от бъдещата компания на ФИФА

07:54 - 29.07.2026
Важно днес

Тръмп и Зеленски се срещнаха без медии, Украйна очаква лицензи за ракети "Пейтриът"

Погребението на сенатора Линдзи Греъм стана повод за среща между двамата президенти

07:32 - 29.07.2026
Важно днес

Верижна катастрофа затвори магистрала "Струма" в посока Гърция

Пострадали са осем души при инцидента

20:20 - 28.07.2026
Бизнес

Eli Lilly има нов генерален мениджър за Сърбия и България

Анамария Симион поема управелниет на двата пазара

18:37 - 28.07.2026
Важно днес

"Продължаваме промяната" внесе 33 хиляди подписа с искане Йотова да наложи вето на бюджет 2026

Илияна Йотова ще коментира утре в изявление

18:10 - 28.07.2026
Важно днес

Горанов: В лично качество бих подкрепил Даниел Вълчев за президент

ГЕРБ ще настоява за обща кандидатура на десните сили

17:41 - 28.07.2026
Спорт

Започва нова ера във френския футбол със Зинедин Зидан начело на националите

Първият мач на Зизу е през септември

17:32 - 28.07.2026
Важно днес

Отпада таванът за броя на изборните секции извън ЕС

Хората на Румен Радев искат да спрат социологията в изборния ден и в социалните мрежи

16:25 - 28.07.2026